Skip links

Popüler Bilgisayar İşletim Sistemleri

İşletim Sistemi, bilgisayar kullanıcısı ile bilgisayar donanımı arasında bir aracı görevi görür. Bir işletim sisteminin amacı, kullanıcının programları uygun ve verimli bir şekilde yürütebileceği bir ortam sağlamaktır. İşletim sistemi, bilgisayar donanımını yöneten bir yazılımdır.

Günümüzde popüler bilgisayar işletim sistemleri arasında Windows, MacOS, Linux ve Ubuntu yer almaktadır. Yapılan araştırmalara Windows 10 en popüler masaüstü bilgisayar işletim sistemidir. Fakat buna mobil cihazlar da dahil olunca, Android dünya çapında en popüler işletim sistemi olacaktır. Her bir kategori için en popüler işletim sistemi farklıdır. Örnek olarak; Windows 10 bilgisayarlar için en popüler işletim sistemidir. Android ise en popüler akıllı telefon işletim sistemidir. iOS en popüler tablet işletim sistemidir. Linux nesnelerin internetinde ve akıllı cihazlarda kullanılmaktadır. Linux’un diğer çeşitleri ise web sunucularında popüler işletim sistemidir.

İşletim Sisteminin İşlevleri

Kolaylık: Bir işletim sistemi, bir bilgisayarı daha kullanışlı hale getirir.
Verimlilik: Bir işletim sistemi, bilgisayar sistem kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasına izin verir. Maksimum verim sağlayabilecek şekilde oluşturulmalıdır (Birim zamandaki görev sayısı).
Gelişebilme Yeteneği: Bir işletim sistemi, hizmete müdahale etmeden aynı anda yeni sistem işlevlerinin etkin bir şekilde geliştirilmesine, test edilmesine ve tanıtılmasına izin verecek şekilde oluşturulmalıdır.

Popüler Bilgisayar İşletim Sistemleri

İşte dünyadaki en iyi işletim sistemi işletim sistemlerinden bazıları;

1. MS-Windows

Windows, en yaygın ve en iyi işletim sistemidir. Windows 95’ten, sistemdeki her şey, Windows 10’a kadar, evrensel olarak bilgi işlem operasyonlarına hizmet eden en iyi işletim yazılımı olmuştur. Kullanıcı dostudur ve operasyonları güvenli bir şekilde aydınlatır. En modern sürümler, sizin ve verilerinizin güvenliğini sağlamak için daha fazla yerleşik korumaya sahiptir. Bu nedenle, bilgisayarınızı kullanmak için Windows işletim sistemini indirin.

2. Linux

Linux şimdiye kadarki en iyi işletim sistemlerinden biridir. Bölümleri veya dağıtımları, Linux çekirdeği üzerinde çalışan açık kaynaklı çalışma yöntemleridir. Uyumlu taşıma işlemleri olduklarını ve genellikle ücretsiz olduklarını gösterir. Bununla birlikte, yolun tüm kullanımlarını kontrol etmek için sağ satırdaki merkez nedeniyle, teknoloji konusunda daha az bilgiliyseniz, Linux zor olabilir.

Linux çekirdeği ücretsiz bir kaynak olduğundan, çok özelleştirilebilir ve herhangi bir cihazdan seçebileceğiniz bir tür kullanıcı arayüzü vardır. Bir geliştiriciyseniz, Linux dağıtımları çok yönlülükleri nedeniyle görülmeye değerdir, ancak iş planları, hatta yalnızca temel bireysel kullanıcılar için bu zor olabilir. Çoğu zaman özel yazılımlar için bir yol sağlamaz, bu da verimsiz olabilir, bu işlevi talep eden şirketler için. Linux, 1970’lere dayanan bir işletim sistemi olan Unix’e dayanmaktadır.

3. Mac OS

Mac OS, alabildiğimiz neredeyse tüm Apple öğelerinin en iyi işletim sistemi temeli olmuştur. Değişimi ilk tanımlayan hikayeleri dahil etmek zamanla büyüdü. MAC çalışma yöntemleri, geliştiricileri tarafından güncellemeler tamamen ücretsiz olmuştur. Apple kullanıcıları ise MAC OS’den başka işletim sistemi kullanamaz.

4. Fedora

Fedora, Ubuntu’nun açık kaynak liderlerine para için bir yol sağlayan farklı bir Linux tabanlı işletim sistemi politikasıdır. Aynı zamanda Fedora güvenlidir, kullanıcı dostudur ve herhangi bir dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar için en iyi işletim sistemidir. Fedora, rastgele kullanıcılar için olan ve kurumsal ortamlarda çalışan öğrencilere, hobilere ve uzmanlara sağlanan en iyi İşletim sistemidir.

5. Solaris

Solaris, temel olarak 90’ların ortalarında Sun Microsystems tarafından üretilen UNIX tabanlı bir işletim sistemidir. 2010 yılında Oracle Solaris olarak yeniden adlandırıldı, daha sonra Oracle Sun Microsystems’i aldı. Ölçeklenebilirliği ve Dtrace, ZFS ve Time Slider gibi olası kılan diğer birçok özelliği ile tanınır.

6. Free BSD

Free BSD, UNIX tabanlı ücretsiz bir açık kaynaklı en iyi işletim sistemidir. Çeşitli programlarla uyumludur ve temel olarak çeviklik ve güvenlik gibi özelliklere odaklanır. Kaliforniya Üniversitesi’nde geniş bir alana kurulmuştur.

7. Ubuntu

Son olarak Ubuntu, izlediğiniz her şeyle en iyi işletim sisteminde gerçekleşen Linux tabanlı bir işletim sistemidir. İşletmeler, okullar ve ev kullanımı için mükemmeldir. İndirmek, kontrol etmek ve bölmek ücretsizdir ve bu kişi bu uygulamayı araştırmaya değer olmalıdır. İşletmeler için en iyi işletim sistemi olan Canonical ve şimdi ilk Ubuntu servis sağlayıcıları tarafından desteklenmektedir.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz

Canlı Destek
1