Skip links

PhpStorm Nedir? Neden Kullanılır?

PhpStorm, uzun süredir lider olarak tanınan JetBrains tarafından 2009 yılında yayınlanmıştır. Çapraz platform bir PHP Entegre Geliştirme Ortamıdır (IDE). Altyapı olarak yine JetBrains tarafından geliştirilen IntelliJ IDEA platformunu kullanır. Hem geliştirme ortamını iyileştirebilen hem de geliştirme yaşam döngüsünü azaltabilen tam özellikli bir IDE’dir.

IDE nedir?

Bir IDE veya Entegre Geliştirme Ortamı, programcıların bir bilgisayar programı yazmanın farklı yönlerini birleştirmelerini sağlar. IDE’ler, ortak yazılım yazma etkinliklerini tek bir uygulamada birleştirerek programcı üretkenliğini artırır; Kaynak kodu düzenleme, Yürütülebilir dosyalar oluşturma, Hata ayıklama.

PhpStorm Nedir?

PhpStorm, JetBrains tarafından geliştirilen ticari bir PHP IDE’dir. PHP, HTML ve JavaScript ile uyumlu olan PhpStorm, gerçek zamanlı kod tamamlama, hata önleme ve yeniden düzenleme özellikleri sağlar. PHP’ye ek olarak HTML ve JavaScript dahil tüm web geliştirme alanında öne çıkar. Veri tabanlarıyla doğrudan IDE ortamından çalışmak için destek sağlar. Bu, veri tabanı erişimi birçok PHP uygulamasının birincil odak noktası olduğundan, geliştirme sürecinde büyük bir zaman tasarrufu sağlayabilir.
Tüm IDE’ler, çoklu dil desteği ve kod tamamlama dahil olmak üzere benzer bir temel işlevsellik seti sağlar. PhpStorm’un rekabeti geride bırakmaya başladığı yer, Akıllı Kod Tamamlama, çeşitli Çerçeveler için destek ve SQL desteği de dahil olmak üzere kapsamlı kod incelemesi gibi alanlardadır.

Son Olarak PHP IDE Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Özellikler ve İşlevler
  • Diğer Geliştirme Araçları ile Entegrasyon
  • Dil Sürümleri
  • Maliyet

PhpStorm Ücretsiz mi?

PhpStorm ücretsiz bir ürün değildir. Abonelik modeline bağlı olarak, fiyatlandırma modelleri sonraki yıllar için daha düşük maliyetlerle hem yıllık hem de aylık düzeyde mevcuttur. PHP IDE alanındaki ücretsiz teklifler arasında NetBeans, Eclipse ve Visual Studio kodu da mevcuttur.

PhpStorm Kurulumu;

PhpStorm kullancılarını temel ve basit bir kurulum işlemi bekliyor. Ücretli bir yazılım olması nedeniyle PhpStorm’u kullanabilmek için öncelikle yazılımın üreticisi olan JetBrains  internet sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Sayfa üzerindeki “Download ” butonuna tıkladığınızda 30 gün boyunca deneme sürümüne sahip olacaksınız.

Kurulum için; https://www.jetbrains.com/phpstorm/download/#section=windows

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Bu linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.

 

Yorum yaz

Canlı Destek
1