Skip links

Microsoft Office Programları

Microsoft Office, ofisle ilgili uygulamaların bir koleksiyonudur. Microsoft Office’in son sürümü Microsoft Office 2019’dur. Ancak web tabanlı Microsoft 365, Microsoft kullanıcıların tercih edeceği sürümdür. Paketin çeşitli sürümleri, Microsoft Office Professional, Microsoft Office Home, Student ve Microsoft Office 2016’nın çeşitli koleksiyonları dahildir. Ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere 1988’den beri kullanılmaktadır. Yine de çoğu kişi paketin herhangi bir sürümüne Microsoft Office olarak atıfta bulunur.

Microsoft 365’i Microsoft Office’in diğer sürümlerinden ayıran en önemli özellik tüm uygulamalarını bulutla bütünleştirmesidir. Bu aynı zamanda bir abonelik hizmetidir. Kullanmak için aylık veya yıllık bir ücret ödenmesi gerekir. Microsoft Office’in önceki sürümleri, Microsoft 365’in sunduğu ve abonelik tabanlı olmayan tüm bulut özelliklerini sunmuyordu. Office 2016, tıpkı diğer sürümler ve Office 2019 gibi tek seferlik bir satın almaydı.
Birçok işletme ayrıca Microsoft Office Programları kullanır. Büyük şirketler arasında bu standarttır. İş paketlerinde yer alan uygulamalar, büyük kullanıcı veri tabanlarını yönetmek, gelişmiş elektronik tablo hesaplamaları yapmak, müzik ve video ile eksiksiz, güçlü ve heyecan verici sunumlar oluşturmak için kullanılır.  Microsoft Office programlarını dünyada bir milyardan fazla insanın kullandığı öne sürülüyor.

Microsoft Office Ortak Uygulamaları

En çok kullanılan Microsoft Office uygulamaları; Word, Excel, PowerPoint ve Outlook’tur. Diğer uygulamalar Publisher, Access ve OneNote’u içerir.

Microsoft Word: Kullanıcıların raporlar, mektuplar ve özgeçmişler gibi metin belgeleri oluşturmasına ve düzenlemesine ve yazarken yazım denetimi yapmasına olanak tanıyan bir kelime işlemcidir.

Microsoft Excel: Basitten karmaşığa elektronik tablolar oluşturur. Verileri depolamanıza, düzenlemenize ve değiştirmenize yardımcı olan elektronik tablo programıdır.

Microsoft PowerPoint: Bilgileri görsel olarak görüntülemek için temel slaytlardan profesyonel multimedya sunumlarına kadar her şeyi kullanmanıza olanak tanır.

Microsoft Outlook: Çoğunlukla e-postalar için kullanılan ancak takvimleri ve iletişim bilgilerini depolamak, görevleri yönetmek ve toplantıları düzenlemek için de kullanılabilen bir kişisel bilgi yöneticisidir.

MS Publisher: Pazarlama veya yayınlar için materyal oluşturan kullanıcılara belgelerinin yerleşimi ve tasarımında daha fazla seçenek sunan bir grafik tasarım uygulamasıdır.

Microsoft Access: Diğer kaynaklardan gelen verileri bağlamanıza ve kullanmanıza, topladığınız verileri farklı şekillerde manipüle etmenize ve ayrıca basit iş uygulamaları oluşturmanıza olanak tanıyan bir veritabanı yönetim sistemidir.

Microsoft OneNote: Kağıt defterlere dijital bir alternatiftir ve kolayca not oluşturmanıza, düzenlemenize ve paylaşmanıza olanak tanır.

MS Office Uygulamaları paket olarak mevcuttur. Ancak Word veya Excel gibi bağımsız Microsoft Office uygulamalarını da ayrı olarak satın alabilirsiniz.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz

Canlı Destek
1