Skip links

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

 

Şu anda dolaşımda olan 250’den fazla tanınmış programlama dili vardır. Bu nedenle özellikle kariyer fırsatları belirli bir kodlama becerisi kombinasyonuna bağlı olduğunda, bir disiplin seçmek zor olacaktır.

Çoğu kodlayıcı, en sevdikleri kodlama dili konusunda çok tutkulu ve savunmacıdır. Fakat her programlama dilinin artıları, eksileri vardır. İki veya daha fazla proglamlama dilinde yetkin olduğunuzda çekici bir maaşa dönüşüyor. Bu liste de, karmaşıklık, popülerlik, işlevsellik ve bu kodlama dillerinin günümüzün gelecekteki teknoloji dünyasında ne kadar rağbet gördüğü gibi birçok faktörü dikkate alınır.

Peki, tüm zamanların en iyi 5 programlama dili hangileridir?

  1. Phyton
  2. Javascript
  3. Java
  4. C/C++
  5. PHP

PHP

Yirmi yıldan fazla bir süredir en iyi programlama dillerinden biri olmasına rağmen, bazı kodlayıcılar dahil birçok kişi PHP’nin ne anlama geldiğini bilmiyor. Bugün en iyi programlama dillerinden biri statüsüne sahip.

1995 yılında geliştirilen PHP, sunucu tarafı web geliştirme için yaygın olarak kullanılır. Açık kaynaklı, genel amaçlı bir dildir. Tarihsel olarak web için temel bir kodlama dili olarak bilinmektedir.

C / C++

Listemizde bir sonraki en iyi programlama dili için C ve C++’ı birleştirmeyi seçtik. C, Python ve Java’nın yanı sıra Python, Ruby ve PHP gibi daha modern diller yazmak içindir. İyi bir temel arayan geliştiriciler için önerilen “temel” kodlama dillerinden biri olarak karşımıza çıkar.

C++, C’nin geliştirilmiş bir sürümüdür. Birçok geliştirici, doğrudan daha karmaşık kodlama diline dalmayı seçer ve C öğrenmeyi tamamen devre dışı bırakır.

Her iki programlama dilinin de artıları ve eksileri vardır. C, daha eski bir programlama dili olduğu için donanım programlama için harikadır. Ancak modern web veya mobil uygulamalar için uygun değildir.

Öte yandan C++ daha çok yönlüdür, uygulamaların kendilerinin aksine uygulamaları çalıştıran sistemleri programlar. Ayrıca bilgisayar oyunlarından matematiksel simülasyonlara kadar her şeyde çok cihazlıdırr. Bu nedenle çok platformlu sistemler için iyi çalışır.

JAVA

Onu destekleyen herhangi bir platformda çalışabilmesiyle tanınan Java, “bir kez yaz, her yerde çalıştır” programlama dili olarak tanımlanıyor. Daha sonra ele alacağımız JavaScript ile karıştırılmaması için Java, 90’ların ortalarında Oracle Corporation tarafından geliştirilen sınıf tabanlı, nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Bugün, dünya çapında Java ile oluşturulmuş uygulamaları çalıştıran 3 milyardan fazla cihazla en yaygın kullanılan kodlama disiplinlerinden biridir.

Java, web geliştirme, uygulama geliştirme ve platformlar arası taşınabilirlik alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Aslında, sunucu tarafında çok sağlamdır. Java kodu Google, Amazon, Twitter ve YouTube dahil olmak üzere birçok popüler web sitesinin arka ucunu oluşturur. Java’nın da sınırlamaları vardır. Bulut tabanlı uygulamalar için en iyisi değildir.

JAVASCRIPT

Stack Overflow tarafından 2019 yılında gerçekleştirilen bir ankete göre JavaScript, art arda yedi yıldır özellikle geliştiriciler arasında en popüler dildir. Çoğu kodlayıcı, profesyonel kariyeriniz boyunca en azından bir şekilde JavaScript kullanmaktan kaçamayacağınızı onaylayacaktır.

JavaScript, etkileşimli web siteleri oluşturma işlevselliği nedeniyle kendisini dünyanın en iyi programlama dillerinden biri olarak bulmuştur. Kişiler oyunları ve iletişim uygulamalarını doğrudan bir tarayıcıda çalıştırır. Çok çeşitli eklentiler, JavaScript’in işlevselliğini de artırır.

JavaScript’in öncelikle bir ön uç dil olduğunu söylememize rağmen Linux, SunOS, Mac OS ve Windows ile uyumluluğu vardır. Sunucu tarafında ölçeklenebilir ağ uygulamalarının oluşturulmasına izin vermektedir.

JavaScript güçlüdür ve bu nedenle yanlış ellerde tehlikeli olabilir. JavaScript kodu istemci tarafında yürütüldüğünden, hatalar ve güvenlik açıkları bazen kötü amaçlı amaçlar için kullanılır. Bu nedenle bazı kişiler JavaScript’i tamamen devre dışı bırakmayı seçer.

PYTHON

Ve son olarak, şu an itibariyle en iyi programlama dili olarak 1 numaralı seçimimize ulaşıyoruz. Python. Bu listedeki herhangi bir kodlama dili arasında Python, muhtemelen mevcut en kullanıcı dostu olanlardan biridir.

Python öğrenme uygulamalarının geliştirilmesi bunları kapsar. 2B ve 3B görüntü oluşturma, yapay zeka, finansal hizmetler, video oyunları ve veri bilimi için popülerdir. Python’u Instagram’dan Pinterest’e, Spotify ve YouTube’a kadar her yerde bulacaksınız. Python, Civilization IV ve Battlefield 2 gibi oyunlar oluşturmak için bile kullanılmaktadır.

Ancak bazı dezavantajları vardır. Python’un gücüne rağmen, mobil cihazlarda yerel olarak desteklenmemektedir.

Sonuç olarak en başarılı ve kariyer geliştirici programlama dilleri uzun ömürlüdür. Geçmişe sahiptir ve muhtemelen önümüzdeki 5-10 yıl içinde çok fazla değişmeyecektir. Teknoloji dünyası çok hızlı değişse de temel programlama dili çoğunlukla oldukça sabit kalmalıdır.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Bu linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz

Canlı Destek
1