Skip links

SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

SSL Sertifikası, çevrimiçi iletişim için güvenlik sağlayan web sunucunuzdaki bir kod parçasıdır. Bir web tarayıcısı güvenli web sitenizle bağlantı kurduğunda, SSL sertifikası şifreli bir bağlantı sağlar. Bu, bir mektubu postayla göndermeden önce bir zarfa mühürlemek gibi bir şey. Her SSL sertifikası kimlik bilgileri içerdiğinden, güven uyandırır. Bir SSL sertifikası talep ettiğinizde, bir üçüncü taraf bilgilerini doğrular ve bu bilgilerle size benzersiz bir sertifika verir. Bu, kimlik doğrulama işlemi olarak bilinir.

SSL Sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan ve şifreli bir bağlantı sağlayan dijital bir sertifikadır. SSL, bir web sunucusu ve bir web tarayıcısı arasında şifreli bir bağlantı oluşturan bir güvenlik protokolü olan Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelir. Şirketler ve kuruluşlar, çevrimiçi işlemlerin güvenliğini sağlamak ve müşteri bilgilerini gizli ve güvenli tutmak için web sitelerine SSL sertifikaları eklemelidir.

Kısacası: SSL, internet bağlantılarını güvende tutar ve suçluların iki sistem arasında aktarılan bilgileri okumasını veya değiştirmesini engeller. Adres çubuğunda URL’nin yanında bir asma kilit simgesi gördüğünüzde bu, SSL’nin ziyaret ettiğiniz web sitesini koruduğu anlamına gelir.

Web sitemin neden bir SSL Sertifikasına ihtiyacı var?

SSL Sertifikaları, halka açık İnternet’te seyahat etseler bile çevrimiçi etkileşimleri gizli tutar ve müşterilerin web sitenizde kişisel bilgi sağlama güvenini kazanmalarına yardımcı olur. Web sitenizin kullanıcılarından oturum açmalarını, kredi kartı numaraları gibi kişisel verileri girmelerini veya sağlık yardımları veya finansal hesaplar gibi gizli bilgileri görüntülemelerini isterseniz, verileri gizli tutmanız gerekir. Ayrıca, web sitenizin orijinal olduğundan emin olmanız gerekir. SSL ayrıca e-posta sunucuları, web tabanlı uygulamalar, sunucudan sunucuya iletişim ve daha fazlası için kullanılır.

SSL, web sitesini nasıl daha güvenilir hale getirir?

SSL Sertifikası, kullanıcıların web sitenizle iletişim kurduklarını doğrulamalarına yardımcı olmak için güvenliğini sağladığı web sitesi hakkında doğrulanmış bilgiler içerir. Genişletilmiş Doğrulama, endüstrinin en yüksek doğrulama standardıdır ve kullanıcılara en görünür güvenceyi sağlar: yüksek güvenlikli tarayıcılarda adres çubuğu yeşile döner.
Thawte Güvenilir Site Mührünü görüntülediğinizde, kullanıcılar web sitesi kimlik bilgilerini, bunu doğrulayan üçüncü tarafı (Thawte gibi) ve SSL sertifikasının sona erme tarihini görüntülemek için güven işaretine tıklayabilir. Daha yeni tarayıcılarda, kullanıcılar adres çubuğunun üzerine geldiğinde web sitesi kimlik bilgileri görünebilir. Ayrıca kapalı asma kilit simgesine de tıklayabilirler.

SSL sertifikaları şifreli bir bağlantı oluşturur ve güven oluşturur. Çevrimiçi ticaretin en önemli bileşenlerinden biri, potansiyel müşterilerin alışveriş yaparken kendilerini güvende hissettikleri güvenilir bir ortam yaratmaktır. SSL sertifikaları, güvenli bir bağlantı kurarak bir güven temeli oluşturur. Ziyaretçilerin bağlantılarının güvenli olduğundan emin olmak için tarayıcılar, yeşil bir asma kilitten markalı URL çubuğuna kadar her şey özel görsel ipuçları sağlar.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz

Canlı Destek
1