Skip links

Microsoft Office Programları: PowerPoint

PowerPoint olarak adlandırılan, bilinen Microsoft PowerPoint, Microsoft tarafından etkili sunumlar üretmek için geliştirilmiş bir yazılım programıdır. Microsoft Office paketinin bir parçasıdır. Program, slaytlar, kelime işleme, çizim, grafik oluşturma ve anahat oluşturma gibi çeşitli araçlardan oluşur. Böylece slaytlar metin, tablo, grafik ve medya görüntüleyebilir. Microsoft PowerPoint, kullanıcının bilgisayara takılı bir projektör aracılığıyla bilgisayar ekranında görüntülenebilecek bir “sunu slaytı” oluşturmasını sağlayan profesyonel bir sunum programıdır.

Program, Robert Gaskins ve Dennis Austin tarafından Forethought, Inc. adlı bir yazılım şirketinde oluşturuldu. 20 Nisan 1987’de piyasaya sürüldü. Bu tarihten 3 ay sonra Microsoft tarafından satın alındı. Bu programın ilk sürümü, Microsoft tarafından tanıtıldığında MS PowerPoint 2.0 (1990) idi. Sunumu daha etkileşimli ve ilginç hale getirmek için grafikleri, videoları kullanan bir programdır. Kaydedilmiş bir powerpoint sunumunun dosya uzantısı “.ppt”dir. Slaytlar ve diğer özelliklerden oluşan bir PowerPoint sunumu kısaca PPT olarak da bilinir. Yavaş yavaş, her sürümde program daha yaratıcı ve daha etkileşimli hale geldi. PowerPoint’e, MS Office programının gereksinimini ve kullanımını büyük ölçüde artıran çeşitli başka özellikler eklendi.

PowerPoint Sunumunun Kullanım Alanları

MS PowerPoint, Microsoft Office paketinde bulunan bir programdır. Kişisel ve profesyonel amaçlarla sunum yapmak için kullanılır. PowerPoint, profesyonel görünümlü elektronik slayt gösterileri oluşturmanıza olanak tanıyan güçlü, kullanımı kolay bir sunum grafiği yazılım programıdır. PowerPoint sunumları hem kişisel hem de profesyonel kullanım için tasarlanmıştır. Bir sunuma hem grafik hem de metin eklenebildiğinden, bir şirketin, işletmenin, öğrenci notlarının büyümesini açıklamak için kullanarak verimlidir. Aşağıda, powerpoint programının son derece yararlı olduğu başlıca alanlardan birkaçı açıklanmıştır.

  • Eğitim: Günümüzde yaygın bir eğitim modu olarak e-öğrenme ve akıllı sınıflar seçilirken, Powerpoint sunumları eğitimi daha etkileşimli hale getirmeye yardımcı olabilir ve öğrencileri eğitimin değiştirilmiş versiyonuna çekebilir.
  • Pazarlama: Pazarlama alanında Powerpoint sunumları son derece önemli olabilir. Grafikler ve çizelgeler kullanılarak, okunduğunda izleyici tarafından göz ardı edilebilecek sayılar daha açık ve net bir şekilde gösterilebilir.
  • İş: Yatırımcıları davet etmek veya kardaki artışı veya düşüşü göstermek için MS PowerPoint kullanılabilir.
  • Özgeçmiş Oluşturma: MS Powerpoint kullanılarak dijital özgeçmişler oluşturulabilir. Özgeçmişe farklı desen, fotoğraf vb. eklenebilir.
PowerPoint’in Faydaları

PowerPoint, kullanıcılara birçok avantaj sağlar;

  • Sunumunuzu bir USB flash sürücüye veya herhangi bir bulut depolama uygulamasına taşıın. PowerPoint sunumunuz her zaman elinizin altında olacaktır. Ayrıca standart profesyonel ayarlara dahildir, böylece kullanıcı lisansınız ile sunumunuza her yerden erişebilirsiniz.
  • Evden çalışmak artık normal bir şey. Farklı lokasyonlarda olsanız bile ekibinizle birlikte çalışmanız için çözümler sunan araçlar yoğun talep görüyor. Bu duruma uyarlanmış PowerPoint ve çevrimiçi bulut depolaması ile artık sunumlar üzerinde aynı anda çalışabilir veya birbirinize göndermeden aynı sunum üzerinde çalışabilirsiniz.
  • PowerPoint, slaytlarınızın görünümü üzerinde tam kontrol sağlar. Sunumunuzu kendi tasarımınızla kişiselleştirme özgürlüğüne sahipsiniz. Bu yazılım tarafından verilen öğeleri değiştirmek ve oynamak kolay olduğundan, sizin için mükemmel sunumu oluşturabilirsiniz.
  • Slayt geçişleri, animasyonlar, düzenler, şablonlar ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok isteğe bağlı sunum özelliği içerir.
  • PowerPoint ile malzemelerinizi .pptx dışındaki biçimlerde dışa aktarabilirsiniz. Bu yazılımda oluşturabileceğiniz tüm malzeme türlerinden daha önce bahsetmiştik ve onlar için işlerinizi kurtaracak alternatifler sunuyor.
  • Çoğu zaman çalışanlar/personel, PowerPoint dahil olmak üzere iş bilgisayarlarında Microsoft lisansına sahiptir. Ayrıca üniversiteler, öğrenci ve öğretmenin erişip kullanabilmesi için paketi edinir.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz

Canlı Destek
1