Skip links

Bulutun Geleceği

Bulutun Geleceği

Bulutun geleceği  potansiyelinden tamamen yararlanıldığından emin olmak için satıcılar, artan talebi karşılamak için mevcut işletmelerini yükseltmek için önlemler alıyor. Alibaba, iş segmentinde önümüzdeki üç yıl içinde 28 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Yatırım aynı zamanda yeni nesil veri merkezleri inşa etmeyi ve yarı iletkenler ve sunucular dahil ilgili teknolojileri geliştirmeyi de kapsıyor.

Microsoft, COVID-19 sırasında bulut hizmetleri talebinde %775’lik bir artış bildirdi. Bu, Microsoft’un COVID ile ilgili iş yüklerine öncelik vermesine ve yeni kullanıcılar için ücretsiz bulut hizmeti tekliflerine daha sıkı sınırlar koymasına neden oldu.

Uygulama Kapsamı Nerede?

Evden çalışma, bulut hizmetlerinin benimsenmesini etkileyen ve işletmelerin hızını artırmaya zorlayan önemli bir bileşendir. Bir hizmet olarak masaüstü (DaaS) ve bir hizmet olarak yazılım (SaaS), şirketlerin evden çalışma modeline geçmesi bekleniyor. Bununla beraber eski altyapı işletim modellerinden uzaklaşmasıyla bulut tabanlı çözümlerde en yüksek büyümeyi sürdürmesi bekleniyor. Bununla Birlikte; Facebook, Twitter, HSBC, Shopify, Box gibi dünya devleri de üretim harici birimleri evden çalışmaya devam edeceklerini duyurdu.

Kuruluşların, farklı bulut tabanlı bağımsız yazılım satıcıları ve platformlarındaki yetenekler, taşıma araçları ve güvenlik konusundaki teknik uzmanlık ve geçiş ve destek dahil toplam maliyet dahil olmak üzere, iş ile ilgili hususlarla uygun bir değerlendirmeden sonra bulut satıcıları seçiminin yapıldığından emin olmaları gerekecektir.

Kriz, sektörlerdeki şirketleri hızla dijital bir modele geçmeye zorladı. Sağlık hizmetleri, Bilgi Teknolojileri, finans, enerji ve devlet kurumları gibi sektörler, hizmetlerini optimize etmektedir. Operasyonel sonuçları iyileştirmek için verilerini buluta taşırken, ulaşım, lojistik nispeten daha yavaştır. Özellikle bulut çözümlerinin artan şekilde benimsenmesinin yanı sıra, bulut hizmeti sağlayıcıları için gecikme gereksinimleri;

  • veri güvenliği
  • gizlilik endişeleri
  • uygulama bağımlılıklarını anlama
  • teknik fizibiliteyi değerlendirme
  • şirket içi ve bulut maliyetlerini değerlendirme
  • geçiş maliyetleri gibi zorluklar vardır.

Çözüm

Şirketlerin COVID sonrası bir dünya için iş modellerini nasıl yeniden yapılandıracakları konusunda strateji belirlemeleri gerekecek. Büyük olasılıkla, uzaktan çalışan çalışanlara önemli ölçüde odaklanan bir hibrit model gelecek olabilir. Bununla birlikte, dünya tecritle uğraşmaya devam ederken olayların dönüşü henüz görülmedi.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Bu linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz

Canlı Destek
1